Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości społeczność szkolna zaangażowała się w wiele konkursów, wystaw i prelekcji w ramach  Tygodnia Niepodległej. 8 listopada uczniowie klas młodszych wzięli udział w niezwykłej lekcji historii poświęconej wydarzeniom z 1918 roku, natomiast starsi uczniowie w czasie warsztatów poznali ciekawe losy „fasoli niepodległości”.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia Niepodległości Polski był uroczysty apel pod pomnikiem poświęconym  Powstańcom Śląskim, który odbył się 9 listopada 2018 roku. Na uroczystości obecni byli Wójt Gminy Bogdan Taranowski, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Lubański, Radni Gminy Miedźna, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele oraz poczty sztandarowe szkół. Złożono ku pamięci wieńce i zapalono symboliczne znicze.

O godzinie 11:11 cała społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli zebrała się przed budynkiem przy poczcie sztandarowym Szkoły, aby odśpiewać Hymn Polski. Tym samym szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem „Rekordu dla Niepodległej” było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11.

W tym roku mija również 20. rocznica wybudowania szkoły i z tej okazji został uroczyście otwarty zegar słoneczny, który powstał przy udziale uczniów oddziałów gimnazjalnych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli pod kierunkiem nauczyciela fizyki Krystyny Stańczyk w ramach projektu „Doświadczam - Edukuję" współfinansowanego z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zegar słoneczny w Woli jest zegarem horyzontalnym, zaprojektowanym dla współrzędnych geograficznych miejsca instalacji 50°00’54"N, 19°06’03"E. Wykonany został w granicie metodą piaskowania. Zegar wyróżnia się wśród tradycyjnych czasomierzy słonecznych wysoką precyzją działania o każdej porze roku. Uwzględnia bowiem nie tylko poprawkę długości geograficznej swojego położenia, ale nawet subtelne zmiany prędkości orbitalnej Ziemi, krążącej wokół Słońca po orbicie eliptycznej. Zegar został obliczony i wyskalowany do pomiaru czasu urzędowego (cywilnego), zarówno w letniej jak i zimowej porze roku (odpowiednio duże i małe cyfry).

Gnomon (wskazówka zegara) pochylony jest względem poziomu pod kątem szerokości geograficznej Woli, czyli 50 stopni, 0 minut i 54 sekundy kątowe. Gnomon jest jednocześnie równoległy do osi obrotu kuli ziemskiej, a więc wskazuje na niebie punkt, wokół którego pozornie obraca się całe niebo, wraz ze Słońcem. Punkt ten znajduje się na niebie w pobliżu Gwiazdy Polarnej.

Klasyczne zegary słoneczne cyklicznie spóźniają się lub spieszą w stosunku do czasu jakiego używamy w życiu codziennym. Dlatego konieczne jest ich „regulowanie" za pomocą wykresu z poprawkami minutowymi. Słońce bowiem w różnych porach roku nie tylko zmienia swoją wysokość nad horyzontem, ale także zbacza w lewo lub prawo od średniej swojej pozycji, która jest podstawą współczesnego pomiaru czasu. Gdyby nie było wykresu poprawek, zegar słoneczny wskazywałby dokładnie czas tylko 4 razy w roku. Są to dni, dla których linia falista przecina się z osi „zero" na wykresie.

Kompas kierunków świata znajduje się w centralnym położeniu na tarczy. Nazywany bywa „różą wiatrów", ponieważ służy do określania kierunków wiatrów w meteorologii. Tutaj wykorzystany jest do wskazywania 16 kierunków świata. 4 kierunki główne, zwane kardynalnymi są oznaczone literami N (ang. North, północ), E (ang. East, wschód), W (ang. West, zachód), S (ang. South, południe).

Zajęcia z fizyki w ramach projektu realizowane były przez dwa lata pod nazwą: "Pomiary wielkości fizycznych". Wzięło w nim udział 36 uczniów oddziałów gimnazjalnych. Zwieńczeniem projektu było wybudowanie zegara słonecznego. Zegar został ustawiony przed wejściem głównym do budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli.

Przed budową zegara uczniowie wzięli udział w profesjonalnych warsztatach konstruowania zegarów słonecznych w Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Dzięki temu uczniowie wykonali projekt tarczy zegara najpierw w formacie A4, a następnie w wymiarach rzeczywistych. Bezpośrednio w budowę zegara byli zaangażowani uczestnicy projektu obecnego roku szkolnego: Natalia Kwarciak, Szymon Buczek, Wojciech Nicieja, Kacper Rąba, Karolina Kaliszuk, Patrycja Rajwa, Wiktoria Kaim, Dominika Poliwoda, Weronika Gontarz, Kamil Sikora - Jarczok i Jakub Pękała. Podstawę zegara wybudowali uczniowie szkoły podstawowej (wraz z opiekunem): Natalia Krasoń, Julita Maląg - Wolnicka, Kacper Piłatyk, Mateusz Dziopa, Igor Rożnawski i Wojciech Wojewodzic.

Bardzo dużej pomocy przy budowie zegara udzielił pan Marek Szymocha, specjalista w zakresie zegarów słonecznych w Polsce oraz kamieniarz - pan Marian Stompor i pan Piotr Luranc.

Źródło: ZSP w Woli