W trwającym roku 100-lecia odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda wybrał do Narodowego Czytania powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Przykładem lat poprzednich w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnej zorganizowane zostało spotkanie czytelnicze, czyli Szkolne Czytanie Żeromskiego. Spotkanie miało nie tylko charakter promocji czytelnictwa, ale było też formą uczczenia jubileuszu.  

14 listopada 2018 w sali gimnastycznej zebrała się społeczność szkolna: zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Po krótkiej analizie biogramu autora oraz genezie powstania utworu odczytane zostały fragmenty powieści. Wybrane akapity wybitnej prozy odczytali  uczniowie klasy VI oraz goście: pani Katarzyna Wituś – kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach, pani Bożena Piekorz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pani dyrektor  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnej - Zofia Kempka i wicedyrektor – pani Anna Burzacka i pani Stanisława Nycz. Ponadto obejrzeliśmy inscenizację śledztwa w sprawie samobójczej śmierci Karusi, czyli nieszczęśliwie zakochanej w Cezarym Baryce oraz wizytację inspektora z lektury „Syzyfowe prace”, w wykonaniu uczniów gimnazjum, przygotowanych przez panią Justynę Madejską.

Uczestnicy spotkania otrzymali biało-czerwone kotyliony oraz pamiątkowe okolicznościowe kartki z pieczęcią pana prezydenta - Narodowe Czytanie. Goście spotkania zostali przywitani i zaproszeni do wspólnego czytania przez podobizny „Cezarego Baryki i Laury”. Atmosferę ówczesnych czasów mogliśmy poznać także poprzez ekspozycję  mundurów wojskowych z przełomów XIX i XX wieku.

Uczestnikom spotkania została zaprezentowana wystawa pt. „Wojciech Korfanty – współtwórca II Rzeczpospolitej”, która przedstawia przywódcę ludności polskiej, działacza politycznego, parlamentarzystę. Wojciech Korfanty został przedstawiony w kilku odsłonach: Dzieciństwo i młodość; Poseł do niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu; Między Poznaniem a Warszawą; Komisarz Polskiego Komisariatu Plebiscytowego; Dyktator III Powstania Śląskiego; W Rządzie RP - kandydat na stanowisko premiera, wicepremier rządu; Przywódca Chrześcijańskiej Demokracji; W Sejmie Śląskim; Redaktor "Polonii"; Konflikt z sanacją; Proces brzeski; Emigracja; Życie prywatne; Śmierć i pogrzeb; Pamięć. Poznaliśmy wielkiego patriotę, który mimo kontrowersyjnej postawy wobec Rządu II RP w opinii większości Ślązaków jest do dziś Najwybitniejszym Ślązakiem XX wieku.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach i była prezentowana uczniom, zaproszonym gościom oraz wszystkim chętnym w pierwszej połowie listopada 2018 r., w budynku szkoły.

Spotkanie stało się okazją do bliskiego spotkania z literaturą, odskocznią od codzienności i zachętą do  kontaktu z książką. Słuchacze, zainspirowani spotkaniem, zgodnie twierdzili, że zamierzają powrócić do lat szkolnych i ponownie odczytać wspomniane lektury.  Opinię na jego temat wyraziła także pani dr Danuta Kocurek, która z przekonaniem podkreśliła, że Narodowe Czytanie Żeromskiego w Zespole Szkolno–Przedszkolnym miało charakter wydarzenia naukowego. Wydarzenie to poprowadziły i przygotowały panie Stanisława Nycz  i Joanna Gorecka.

 

Źródło: ZSP w Miedźnej